HK

HK

úterý 7. března 2023

Voda, moře, oceány ZACHRÁNĚNY

Na jednom břehu politický festival VMO a na protějším téměř dvacet let práce, která se konečně vyplatila. Na půdě OSN byla konečně schválena historická Globální smlouva o oceánech. Text nyní projde technickými úpravami a překladem do různých jazyků a poté bude oficiálně přijat na dalším zasedání. Díky této smlouvě a vzniku rezervací se oceány konečně budou moci zotavit a podmořský život tak získá svůj bezpečný domov bez destrukce. Na třiceti procentech volných moří tak do roku 2030 vzniknou oceánské rezervace, což je minimum, které je podle vědců potřeba pro obnovu oceánů a mořského života. Znamená to velké omezení drastického rybolovu, těžby ropy a dalších lidských činností, které ničí naše oceány.
"Je to historický den pro ochranu přírody a znamení, že i v rozděleném světě může ochrana přírody a lidí zvítězit nad geopolitikou. Chválíme země za to, že hledaly kompromisy, odložily své vzájemné spory a přijaly smlouvy, která nám umožní chránit oceány, budovat naši odolnost vůči změně klimatu a chránit životy a živobytí miliard lidí," říká Laura Mellerová, vedoucí oceánské kampaně z Greenpeace Nordic, která sledovala jednání na místě v New Yorku. 
 

Krásný příklad toho, jak vytrvalost a síla lidí mohou dosáhnout neuvěřitelných věcí. V současné době chystá vláda Petra Fialy (ODS) a její klientelistické prostředí další PODVOD, který nesmí Sněmovnou projít. Dejte těmto šmejdům vědět, že víte. Více ZDE

Oceány zajišťují potravu a obživu pro více než miliardu lidí. Oceány také produkují polovinu kyslíku na planetě. Na oplátku jsme z nich udělali skládku toxických a radioaktivních odpadů. Kdysi nekonečné zásoby ryb a mořských plodů jsme vyplenili a nevynecháme jedinou příležitost zavrtat se do oceánského dna a těžit ropu. Tu ropu, kvůli jejímuž spalování vzniká pro oceány největší hrozba – oxid uhličitý. Jsou to přitom právě oceány, které hrají klíčovou roli v regulaci klimatu a zmírňování dopadů klimatických změn. Absorbují až 30 % oxidu uhličitého a 90 % nadbytečného tepla z globálního oteplování. 


 

Žádné komentáře:

Okomentovat