HK

HK

sobota 18. září 2021

GREENPEACE (50) a stávka za klima TEĎ NEBO NIKDY (24.09.2021)

Ve středu 15. září oslavilo hnutí Greenpeace 50 let od svého založení a od vyplutí jejich prvního plavidla proti jaderným testům na ostrově Amčitka v USA. Zároveň si připomnělo i 30. výročí od založení kanceláře Greenpeace v tehdejším Československu, kterému pár dní po 17. listopadu 1989 předcházela první oficiální návštěva Greenpeace za Železnou oponou, přivážející petici a samolepky proti dostavbě JE Temelín. Vzpomene si ještě někdo na poslední hlubockou Neckyádu v srpnu 1989, kdy nás dodnes na zdejší radnici sedící radní šmejd nechal málem zavřít za "ekologické plavidlo", nebo na "uplácení" herců ze strany ČEZu, aby se nevyjadřovali k energetice?
V ČR se Greenpeace dlouhodobě věnuje především uhelné energetice, která je největším zdrojem znečištění ovzduší a skleníkových plynů. První polistopadová vláda Petra Pitharta schválila územní ekologické limity povrchové těžby uhlí, které měly ochránit lidská sídla před rozšiřováním dolů. Těžaři se však rozhodli zničit další vesnici Libkovice (kde se vlastně nikdy netěžilo) s tím, že zde budou těžit hlubinně. I přes občanské protesty a blokády Greenpeace Libkovice padly a staly se mementem bezohlednosti uhelného průmyslu, který chtěl prolomit limity těžby prakticky od chvíle, kdy vešly v platnost. Po dlouholeté kampani Greenpeace, místních lidí a mnoha dalších spojenců se v roce 2015 podařilo zachránit město Horní Jiřetín před rozšířením dolu ČSA. Vláda ovšem posvětila prolomení na dole Bílina. Od té doby se organizace Greenpeace aktivně zapojuje do diskuze o konci uhlí v České republice, např. v Uhelné komisi prosazovala nejprogresivnější scénář, který byl na stole. Nyní Greenpeace prosazuje konec těžby a spalování uhlí v Česku v roce 2030. V nedávné době vedla organizace mj. také kampaň Plast je past, která pomohla zviditelnit téma plastového odpadu a přispěla k zákazu těch nejzbytečnějších jednorázových plastů, které nejvíce zamořují přírodu.
Pokud vás témata SKUTEČNÉ ochrany životního prostředí zajímají a neskáčete na lep různým šmejdům vydělávajících na svých "ekologických" projektech manipulujících s veřejným míněním, poslechněte si aktuální rozhovor s vedoucím energetické kampaně Greenpeace ČR Janem Rovenským v pořadu Interview ČT24. Pro objektivní porovnání uvádím "ekologické" myšlenky modrých fanatiků, které v naší zemi pramení především od přátel "famílie" Klausů a pochopitelně i od samotného ředitele zeměkoule Vaška Kikiny.
 

"Za zelenou platetu" k estébákům


Tak nám prej ODS zezelenala. V reálu to ale moc nevypadá, modráku Fialo!!


Žádné komentáře:

Okomentovat