HK

HK

čtvrtek 17. prosince 2020

Proč místopředseda senátního výboru pro bezpečnost nepodpořil v kauze dostavby JE Dukovany návrh na odmítnutí Ruska a Číny?

Proč místopředseda senátního výboru pro bezpečnost Tomáš Jirsa (ODS) nepodpořil v kauze dostavby JE Dukovany návrh na odmítnutí Ruska a Číny, a proč vidí bezpečnostní ohrožení pro Českou republiku v Babišovi a Zemana nezmiňuje? Jednou z odpovědí může být právě jeho "vztah" k prorusko-čínskému prezidentu Miloši Zemanovi, který společnosti z těchto dvou nedemokratických režimů prosazuje. Senátor Jirsa coby bývalý pracovník oddělení lokalizace jaderných zdrojů komunistického Energoprojektu, "kontrolovaného" 5. oddělením (kontrarozvědná ochrana jaderných elektráren a dalších jaderných zařízení na území ČSSR) 3. odboru správy kontrarozvědky pro ochranu ekonomiky (XI. správa), jistě ví, že temelínský reaktor byl sice projektován v bývalém Sovětském svazu, ale jeho princip je americký a výroba tuzemská. Jinými slovy, šlo o ruské zadání, ale zásadní komponenty se vyráběly na základě licencí v zemích východního bloku. Tehdejší projekt totiž počítal s tím, že půjde o ruskou koncepci s maximálním využitím komponent z Československa, a Energoprojekt se stane "jen" garantem technické kvality.
Každopádně Senát dnes na návrh svého bezpečnostního výboru vyzval až na pár "výjimek" vládu, aby do tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany nezařazoval firmy z Ruska a Číny, protože obě země vnímá jako rizikové. Výběrové řízení mělo být podle původních plánů společnosti ČEZ vyhlášeno před koncem roku, bylo ale odloženo, protože dle Babiše o Dukovanech rozhodne až příští vláda. Mezi možnými uchazeči dukovanského tendru jsou podle dostupných informací ruský Rosatom, čínská společnost CGN, severoamerická společnost Westinghouse, francouzská EdF a jihokorejská firma KHNP. 
 
 
Dnešní schůzi navštívíte ZDE


 
Kompletní hlasování naleznete také ZDE

 

Žádné komentáře:

Okomentovat