HK

HK

pátek 4. prosince 2020

Poslechne vláda návrh Uhelné komise a ukončí spalování uhlí až v roce 2038?

Po dnešním uzavřeném jednání doporučila Uhelná komise vládě ukončit využívání uhlí v České republice v roce 2038. Z devatenáctičlenné komise hlasovalo 15 členů PRO rok 2038 (např. generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Rostislav Palička či předseda Českého báňského úřadu Martin Štemberka). PROTI usnesení hlasovali zástupci ekologických organizací Jiří Koželouh (Hnutí DUHA) a Jan Rovenský (Greenpeace), ZDRŽELI se zástupce Ministerstva práce a sociálních věcí Jiří Vaňásek a Richard Brabec, který se nakonec  zachoval jako ministr životního prostředí a podpořil konec uhlí v roce 2033, tedy ten nejrychlejší scénář zvažovaný Uhelnou komisí. Nevím co se s ním stalo po jednání (převezen do nemocnice), ale je naprosto zřejmé, že je nyní pod extrémním tlakem. V době environmentální a klimatické krize, navíc za naprosté přesily fosilní, agrární a industriální lobby, to musí být pro něho velmi náročné, ne-li odvážné. Naopak jeho stranický kolega a "spolumajitel" Uhelné komise Karel Havlíček až příliš okatě prosazoval dostavbu Dukovan a nepřipustil hlasování o jiných návrzích, než usnesení, které připravil on sám. Komise rozhodla, aniž by měla k dispozici jakékoliv analýzy k dopadům jednotlivých scénářů na klima, zaměstnanost, veřejné rozpočty, dotčené regiony či veřejné zdraví. To vše se má údajně dodělávat dodatečně, což je naprosto absurdní a vypovídá o špatném fungování celé naší Uhelné komise. Ač se tato víceméně lobbistická partička stále ohání německým vzorem, tak u našich "západních" sousedů Uhelná komise funguje zcela odlišně a transparentně. Více se dozvíte z nedělní reportáže Konec uhlí v Česku? (Nedej se plus), kde mj. vystoupil ódeeskou jmenovaný expert na životní prostředí Jan Zahradník, doporučující VYPNUTÍ uhlí dokonce až v roce 2045.
Piráti žádali Uhelnou komisi o konec uhlí k roku 2030, nejpozději však do roku 2033 a náhrady horníkům. Jen tak se má Česko vyhnout katastrofě a zachová si konkurenceschopnost. Řada evropských zemí zvolila termíny podstatně bližší, například Francie a Švédsko ukončí spalování v roce 2022, Itálie, Irsko a Rakousko 2025. Termín 2033 tedy dává Česku relativně dlouhou dobu pro přizpůsobení. Je ovšem otázka, jestli ho bude třeba vůbec využít. Vývoj cen energie na evropském trhu naznačuje, že spalování uhlí dost možná přestane být v Evropě rentabilní ještě dříve. Tedy pokud se Česko nerozhodne uhlí ještě více dotovat a tím uškodit jak veřejným rozpočtům, tak ovzduší a klimatu.
Doufejme že vláda nakonec nedá na dnešní doporučení nedůvěryhodné Uhelné komise a přikloní se k roku 2033.
 

 

Člen komise Jan Rovenský z Greenpeace Česká republika i Anna Kárníková, jako zástupkyně Zelený kruh, který vyslal do komise Jiřího Koželuha, na závěr dnešní symbolické a neohlášené demonstrace oznámili, že na členství v uhelné komisi oba ekologičtí zástupci rezignují. Jedním z důvodů bylo i to, že dvojministr Karel Havlíček nenechal vůbec hlasovat o návrhu ekologičtěji naladěných členů a naopak bez širší diskuse nechal hlasovat o návrhu ukončit těžbu až za osmnáct let. Účast ekologických aktivistů tak sice dobře fungovala pro komisi, která se mohla tvářit, že reprezentuje celou škálu názorů, ve skutečnosti šlo ale především o fíkový list uhlobaronů.

Více ZDE.


 
Více ZDE

 

Žádné komentáře:

Okomentovat