HK

HK

neděle 6. prosince 2020

Ekologové opustili Uhelnou komisi. Zůstali uhlobaroni a jejich loutky.

Přeposílám otevřený dopis české pobočky GREENPEACE (05.12.2020), reagující na bezohledné páteční "rozhodnutí" Uhelné komise.

 


Vážení,

pro doporučení Uhelné komise vládě České republiky, že má s uhlím v energetice skončit až v roce 2038 jsem nehlasoval a zásadně s ním nesouhlasím. Naše námitky ale nebyly vyslyšeny. Proto jsme se s kolegou Jiřím Koželouhem, který v Uhelné komisi zastupoval další ekologické organizace v rámci Zeleného kruhu, rozhodli, že Uhelnou komisi opustíme.

Ministr Havlíček nepřipustil hlasování o jiných návrzích, než o usnesení, které připravil on sám. Pro jeho návrh nakonec hlasovalo 15 členů komise, dva byli proti (já a kolega Koželouh) a dva se zdrželi (zástupce MPSV pan Svoboda a ministr životního prostředí Richard Brabec). Ministr Brabec v diskusi předcházející hlasování výslovně podpořil konec uhlí v roce 2033. Děkuji mu za to. I přesto je odhlasované doporučení Uhelné komise politickým rozhodnutím, na kterém se projevil silný tlak uhelné lobby, a nemůže být považované za odborné.

Komise totiž rozhodla, aniž by měla k dispozici jakékoliv analýzy k dopadům jednotlivých scénářů na klima, zaměstnanost, veřejné rozpočty, dotčené regiony či veřejné zdraví. To vše se má dodělávat až dodatečně.

Velmi problematická je i zmínka, že konec uhlí je možný jen za předpokladu výstavby nových jaderných reaktorů, jak říká text přijatého usnesení. A to i přesto, že podklady od společnosti ČEPS prokazují, že konec uhlí je možný už v roce 2033, kdy nikdo spuštění nového reaktoru nepředpokládal.

Je to dokonale absurdní a s čistým svědomím bychom nemohli dál zůstat v orgánu, který rozhoduje takovýmto způsobem.

My jako Greenpeace jsme v komisi dlouhodobě prosazovali konec uhelných elektráren v roce 2030, postupnou útlumovou křivku, výsluhové příspěvky pro končící zaměstnance v uhelném sektoru a spravedlivou transformaci regionů. Díky našemu mnohdy velmi obtížnému působení v komisi, v níž jsme se stavěli většině, a díky tlaku ekologických iniciativ, hnutí a lidí zvnějšku komise, se podařilo téma konce uhlí dostat do veřejné debaty a naše argumenty pro rychlý konec uhlí zazněly ve stovkách článků v médiích.

A mohu Vás ubezpečit, že i po odchodu z Uhelné komise, budeme dál usilovat o co nejrychlejší konec doby uhelné jinými prostředky.

K další práci budeme potřebovat Vaši podporu

 
Jan Rovenský
Greenpeace

 

Žádné komentáře:

Okomentovat