HK

HK

pátek 8. března 2024

Sklepáci a komouši. Pardon, bývalí komouši

 

Koho by před listopadem 1989 napadlo, že členové jednoho z "undergroundových" divadelních souborů budou v roce 2023 podporovat v prezidentské volbě bývalého bolševika, specializovaného na předlistopadové živly. Inu, svět se mění, "hvězdy" stárnou a nestranný divák žasne. Třeba nad videocastem Dáma a švihák, který na přání první dámy Evy Pavlové vymyslel "sklepmistr" Milan Šteindler, zhnotňující představy "obsahového týmu" bývalé komunistické politručky Evy.
V konfrontaci s kultovním a nejúspěšnějším představením divadla Sklep jde o naprosto paradoxní tragikomedii, sahající ke spoluautorovi hry Václavu Havlovi. Jak už asi tušíte, jedná se o nejdéle uváděné sklepácké představení Mlýny, které jsou upraveným dramatem Václava Havla a Karla Bryndy "Život před sebou". To vzniklo díky náhodnému setkání v Českých Budějovicích, kam oba v roce 1957 narukovali na vojnu k ženistům do kasáren na Mariánském náměstí. Kvůli naprosto běžné a mnohdy kruté šikaně společně založili vojenský divadelní soubor, zajišťující účasti na kulturních akcích a tím úlevy z dvouletého povinného výcviku. Takže kdo šel k lampasákům za komunistů dobrovolně a ještě vstoupil do KSČ, neměl to v hlavě v pořádku. Tedy asi až na Petra Pavla s krycím jménem "Pávek", který už tehdy s vývojem naší země prý nesouhlasil, ale současně bolševický režim hrdě podporoval.
Díky jihlavskému dramatikovi a divadelnímu režisérovi Karlu Bryndovi přičichl Václav Havel k divadlu a vznikla inscenace, která popisuje vliv totalitního režimu na pokřivení charakterů jednotlivců a celé společnosti. To nakonec 35 let po pádu komunismu dokumentuje převlečený prezidentský pár a někteří "umělci", které jsem kdysi velmi obdivoval. Doba se mění, ale šmějdi zůstávají.
 
 
 

Popularita Pražské pětky (Sklep, Mimoza, Kolotoč, Vpřed, Křeč) spočívala především v tehdy novém způsobu, jakým se vyrovnávala s realitou společensko-politické situace. Soubory vycházely z amatérského prostředí, což souviselo s potřebou vnitřní svobody, nezávaznosti a nezávislosti na bolševickém systému. Možná jsem ale tuhle jejich "hru" na vzdor a nesouhlas špatně pochopil, protože dle některých "učinkujících" nešlo o totalitu, ale život v socialismu. Tak tady si lístek už nekoupím.


Bývalá komunistka a politručka (Dáma), v pozadí sklepmistr za zenitem (Švihák)


V květnu 1990 přijel do Českých Budějovic Václav Havel poprvé jako prezident. Čekalo ho plné náměstí, které bylo tehdy zaplněné ještě více než v listopadových dnech 1989. Václav Havel byl můj první a zároveň (prozatím) poslední prezident. Od roku 2013 máme na Pražském hradě opět komunisty, bývalé komunisty, což považuji za celospolečenské selhání a neomluvitelnou ostudu pro celou ČR.


Žádné komentáře:

Okomentovat