1. března se představitelelé obcí "zatížených" výběrem plánovaného úložiště jaderného odpadu dozvěděli, že SÚRAO ve stejný den požádalo Ministerstvo životního prostředí o stanovení průzkumných území pro vyhledávání hlubinného úložiště vysoce radioaktivních odpadů na jejich katastrech. Tím zároveň došlo k zahájení správního řízení ve věci stanovení průzkumného území JANOCH a výzvě, aby dotčené obce vyjádřily svá stanoviska do 60 dnů.
17. dubna, kdy shodou okolností vyšel příspěvek "Jsou hlubočtí aktivisté skutečně proti úložišti jaderného odpadu?!", přoběhla na MÚ Hluboká n. Vlt. jednání, na kterých rada i zastupitelstvo města "zásadně odmítly" záměr zahájit průzkumné práce pro zvláštní zásah do zemské kůry Janoch. I když samotný bod k úložišti přidali zastupitelé dodatečně až na začátku jednání při schvalování programu. Proč asi?! Hlubocký starosta a šéf svého "podniku" Zachraňme Šumavu Tomáš Jirsa (ODS) sice "stojí" za svým lidem, také odmítl úložiště, ale jeho skutečný "konzervativní" postoj k celé věci se nezměnil ani po třech letech. Vlk se nažral a koza zůstala celá - Janoch pravděpodobně stejně bude.
3. května prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně "Návrh zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu", který má urychlit přípravu stavby. Nyní bude následovat projednávání v Hospodářském výboru a ve Výboru pro životní prostředí. Norma má údajně podle vlády rozšířit práva dotčených obcí a upravit lhůty v jednotlivých řízeních. Obce, jichž se norma týká, pokládají slibované rozšíření svých pravomocí prozatím za nedostatečné. Možnost, aby obce měly právo veta, ministerstvo průmyslu a obchodu papalášsky zamítlo okamžitě s tím, že zájem obcí nemůže převýšit zájem státu. Zájem státu nebo "převlečených" jednotlivců?
Ale co když přijedou radikální podporovatelé jaderných úložišť? Originál článku najdete v MF DNES (6.5.2023) |
Žádné komentáře:
Okomentovat