HK

HK

pondělí 28. prosince 2020

Hlubinné úložiště JANOCH coby zdroj politického populismu?!

Jak jistě víte, minimálně od vzniku PETICE, tak hlubinné úložiště jaderného odpadu má v Česku vzniknout v jedné ze čtyř následujících lokalit - Janoch u Temelína, Horka na Třebíčsku, Hrádek na Jihlavsku, či Březový potok na Klatovsku. Navíc o tom 21.12.2020 rozhodla Vláda ČR a v tiskové zprávě informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu. Ve zmíněných lokalitách se podle něj uskuteční výzkumné a průzkumné práce kvůli výběru finální a záložní lokality, které by měly být potvrzeny do roku 2030.
Jihočeskou PETICI v době vzniku níže uvedené reportáže ČRo Plus ZAOSTŘENO (17.10.2020 - cca měsíc po předání petičních archů na Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR) nepodepsal ani jeden ze starostů dotčených obcí. Dle slov senátora a starosty Hluboké nad Vltavou Tomáše Jirsy (ODS) si lidé zvyknou na případné hlubinné úložiště jaderného odpadu podobně jako na JE Temelín. Bohužel ale s tím rozdílem, že plánovaná životnost současné JE Temelín je 30 let a úložiště jaderného odpadu má vydržet 100 tisíc let. Tedy pokud půjdeme cestou Finska, kde už 16 let budují první evropské úložiště jménem Onkalo (dutina, úkryt), jehož cena má přesáhnou 100 miliard korun. 
"Finskou otázku" dokumentaristy Michaela Madsena Into Eternity naleznete také pod názvem "Na věčnost" ZDE
 

Tomáš Jirsa (ODS) pro ČRo Plus:

"Já jsem v životě nevěděl, že existuje nějakej kopec Janoch. Je to jak všichni dneska víme na rozhraní čtyř obcí kousek od Temelína. Já jsem prožil podobný boj o JE Temelín, kdy pan premiér Pithart vodkop tem problém na novou Klausovu vládu, nechal to jako ve vzduchu a během toho ve vzduchu se samozřejmě zformovali odpůrci a příznivci JE Temelín. Všichni si vzpomínáme kolik kolem toho bylo za celejch těch 30 let hysterie vč. toho, že se aktivisté přivazovali trubkama k vratům Temelína. Takže já si samozřejmě nepřeju, aby něco podobnýho tady bylo kolem Janochu. Nějak jsme se s Temelínem naučili žít. Ale prostě problémy který by přineslo teoretické rozhodnutí o Janochu mi nestojí za to, abych o něj stál (pozn. - ale petici raději NEPODEPSAL).
Ta petice to je prostě občanská iniciativa, prostě jsme jim vyšli ve všem vstříc, prostě že ji umístníli na městském úřadě, že prostě jsme ji dali do Zpravodaje, ale jako že bych se připojoval po dvaceti letech bojů s Hnutím DUHA, že bych se připojoval k ňákým aktivistům (pozn. - občané žijící v zájmové oblasti nejsou vždy aktivisté, ale lidé, kteří mají obavy z budoucího úložiště), to se prostě nepřipojuji. Takže respektuji to, že lidé prostě bojují proti úložišti. Na druhou stranu upřímně řečeno, prostě že by vláda si řekla - tak kolem Janocha jsme sebraly tady 3 tisíce, 10 tisíc, 20 tisíc podpisů, tak Janoch škrtnem, to myslim si že nikdo prostě nemyslí vážně že to tak bude (pozn. - a proč by si to třeba úplně jiná vláda do roku 2030 po demokratickém hlasování neřekla? Pan Jirsa už zná výsledek případného hlasování?). Jaderné elektrárny prostě potřebujeme. Když se podíváme na náš jaderný mix a na výhled jak plnit evropské závazky na snižování CO2, tak my se bez jádra neobejdem (pozn. - jiná možnost neexistuje?!). Takže ty elektrárny tady budou. Temelín, a to si přiznejme, prostě pomohl v 90. letech přenést jižní Čechy přes ekonomickou transformaci, vytvořil tisíce (pozn - ??!!!!) drobných prostě podniků a drobných živnostníků a prostě díky Temelínu jižní Čechy prošly devadesátými lety bez ztráty květinky (pozn. - bezchybně??!!!). A Temelín dneska funguje bezpečně 20 let, myslim že zrovna shodou okolností v těchto dnech slavíme (pozn. - takže to dnes máme ještě 10 let do konce plánované životnosti JE). Každej rok rozdělujou několik milionů v době, kdy se mělo dostavit dokonce 100 milionů ročně do regionů. Je to pozitivní společnost, já myslim že jako si občané Jihočeského kraje a turisté na Temelín naprosto zvykli, je to prostě standartní věc dneska. Je to také bych řek dvacetiletá piárová práce JE Temelín, která prostě pracuje nějak s regionem, každý rok rozděluje nějaké peníze mezi obce. A teďka střílim, jestli je 75%, 80% obyvatel Jihočeského kraje prostě smířeno a neutrálně nebo pozitivně naladěno k jaderné elektrárně. Prostě nevšim jsem si za posledních 10 let že by někdo prostě vyslovoval obavy z nějaké havárie nebo podobně. Takže nám JE nijak turistický ruch neovlivňuje.
Já vidím největší problém v tom, že to rozdělí společnost na ty kteří budou trvale bojovat proti a budou přesvědčení, že prostě tady zničí do budoucna všechno kolem nás a na pragmatiky, kteří řeknou - dobře, když už vláda rozhodla, tak to musíme zouřadovat. Takže to rozdělení společnosti vidim jako největší problém a protože zaplať pánbůh žijeme tady na Hluboké a ve všech těch obcích okolo žijeme docela jako v klidu a pohodě, tak jako bych ten klid a mír tady chtěl zachovat nadále. Bych poradil panu premiérovi, i když to dneska ze zákona není možné, jestli by se prostě nezkusil domluvit třeba na úrovni V4, protože se mi zdá aby si stavělo Česko úložiště, i když je to v horizontu desítek let, aby si stavělo Česko úložiště, Slovensko úložiště, Maďarsko úložiště, Polsko úložiště, že všichni využíváme jaderné elektrárny, jestli by to nebyla třeba pro V4 nebo pro středoevropskou iniciativu, nebo oni i dokonce Rakušani mají jadernej odpad vysoce aktivní, který musí prostě někde v nějaké době na kterou vidíme, to znamená že to není že to můžou odložit na 200 let, taky ho musí někam odložit, takže myslim že by se i dalo ..." 
 
..... Česko zasvinit jaderným odpadem minimálně ze zmiňovaných zemí?! Mezinárodní agentura pro jadernou energii odhaduje, že v současnosti existuje ve čtrnácti zemích zhruba čtvrt milionu tun vysoce radioaktivního vyhořelého paliva. Budování dalších úložišť ale řeší jen důsledky. Příčinu můžeme hledat v "naší" nenasytné společnosti, nebo každý ve své hlavě. 
 
 
Čte se to krásně, že? Jak praví jedno staré přísloví - Vlk se nažral a koza zůstala celá.. Zápis ZDE.

 
Když se téměř po dvou letech probudí Rada města (1/2019 - 11/2020)


Kdo zařídil "bez nás o nás"? Odpověď naleznete NEJEN v obrázku.

Ale že se o nás ti radní a starostové starají, co? Škoda že starostové nejdou příkladem a nepodepisují za zájmu médií PETICI proti vzniku hlubinného úložiště JANOCH. Jindy jim to jde, ale teď?! Že by už "nemohli"?

Preferované lokality pro úložiště jsou vybrány, ale slíbený zákon stále chybí. Ministři průmyslu rádi slibují a málo konají. Poslanec Jan Zahradnék (ODS) v létě také jenom sliboval. Nebylo náhodou před krajskými volbami?


Žádné komentáře:

Okomentovat