HK

HK

sobota 25. července 2020

HAVEL (režie Slávek Horák)


Zatímco recenzenti trápí své čtenáře dlouhými rozbory děl, aby v závěrečné větě vybrali jedno z čísel na pomyslné stupnici, já v případě vůbec prvního celovečerního snímku o disidenském životě Václava Havla začnu právě zde. Film HAVEL je nádherný a doporučeníhodný všem, co naše prezidenty poznali až díky proruským srá**m (Klaus, Zeman) a kterým není lhostejná budoucnost naší země, aktuálně se utápějící v nepochopitelně zvolených sračkách.
Stačí? Babišovcům, klausovcům, zemanovcům, okamurovcům a jim podobným určitě ano a dále jistě nepokračují (*). Ti ostatní se mohou např. dozvědět, že stominutový HAVEL je druhým snímkem scénáristy a režiséra Slávka Horáka, jehož Domácí péče získala řadu významných ocenění (Palm Springs International Film Festival, Phoenix Film Festival, Heartland International Film Festival, MFF Karlovy Vary, Ceny české filmové kritiky, Český lev). Do hlavní role obsadil čerstvého držitele Thálie Viktora Dvořáka (Václav Havel), jehož excelentnímu výkonu v roli mírně plachého, váhavého, ale rozhodně dobrácky smýšlejícího intelektuála konkuruje můj tip na "ocenění za vedlejší roli" Martin Hofman (Pavel Landovský). V dalších postavách uvidíte Aňu Geilslerovou (Olga Havlová), Barboru Seidlovou (Anna Kohoutová, Jitka Vodňanská a další milenky VK), Stanislava Majera (Pavel Kohout), Jiřího Bartošku (Jan Patočka) či Adriana Jastrabana (Alexander Dubček).
Horákovo seznámení s klíčovou osobností našich nedávných dějin (sedící jako by dnes v kině vedle mě) určitě nepřijme fanouškovská základna "skutečných vlastenců (*)", která na Havla svaluje téměř vše špatné, co naší zemi potkalo od listopadu 1989. Naštěstí je tu ale stále dost občanů nesoucích odkaz Václava Havla ("Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí") a nebojí se vstoupit do vrcholné politiky. Jedním z takových je i lounský kurátor, vydavatel a občanský aktivista Vladimír "Lábus" Drápal, kandidující do podzimních senátních voleb. A protože se v tamním regionu spojily pravicové strany (ODS, TOP 09, KDU-ČSL a Klub angažovaných nestraníků), kývl na výzvu prvních jmenovaných a v říjnu jej coby nezávislého uvidíte v "tonoucím dresu ODS". Ač spolupráce ODS s Havlem byla v době kdy téhle partaji šéfoval Václav Klaus nepředstavitelná, její současný marketingový tým jak vidno vsadil též na "srdcaře havlisty", i když v ODS existuje stále dost "kovaných klausistů". V případě uspěšnosti pana Drápala bude pro mě ale velmi nepříjemné jej vidět v senátorské lavici vedle "stranického" kolegy Tomáše Jirsy (ODS), známého svým přátelstvím se soudruhem tankistou Zbytkem, pročínskými vazbami a dlouholetou podporou soudruha Miloše Zemana, kterého se neštítil stejně jako někteří další jihočeští ódeesáci upřednostnit v prezidentské volbě. 
Každopádně HAVLOVI držím palce a pokud chcete vidět "jeho" páteční speciál v pořadu 90' ČT24, přelaďte SEM.




Václav Havel jako symbol ODS? Jak pro KOHO a KDY.

Žádné komentáře:

Okomentovat