HK

HK

sobota 22. dubna 2023

22. duben 2023 - Den Země a Sbírka potravin

22. duben se již neodmyslitelně zapsal jako den, kdy lidé na celém světě slaví Den Země, jehož prapůvodní oslavy sahají až do doby, kdy se ještě na ekologii tolik nemyslelo. Teprve až v roce 1970 byl v San Franciscu ke Dni Země připojen ekologický kontext a nutnost chránit to nejcennější, co v životě máme, naši planetu. OSN začala tento svátek slavit o rok později a v roce 1990, když se k Americe připojil celý zbytek světa, se 22. duben stal Mezinárodním dnem Země. Letos se k tomuto datu připojilo navíc ještě jarní kolo Sbírky potravin, při kterém může každý pomoci tím nejjednodušším způsobem, darem trvanlivých potravin a drogerie. Sbírka je organizována ve všech krajích potravinovými bankami, spadajícími pod spolek Česká federace potravinových bank. Potravinové banky jsou samostatné neziskové organizace, získávající potraviny od obchodních řetězců, z potravinových sbírek, evropského programu potravinové pomoci, od pěstitelů, producentů či jednotlivců a distribuují je dobročinným organizacím. Jejich prostřednictvím se potraviny dostávají k dětem i dospělým v nouzi a na každý kraj připadá jedna potravinová banka (např. PBJČ). V současné době jsou dle slov vedení federace potravinové banky již téměř prázdné, ale na druhé straně nemají kapacity přijímat od supermarketů vše, proto si v "době přebytku" berou především čerstvé produkty. Ač v roce 2018 vstoupila v platnost novela zákona o potravinách a tabákových výrobcích, nařizující supermarketům s plochou větší než 400 m² nabídnout potravinovým bankám neprodejné potraviny, tak jde převážně o výrobky, které na sobě mají "jen" chybnou etiketu nebo jsou deformované. Naproti tomu tu máme cca 8,8 milionu tun potravin, které se v EU ročně vyhodí jen kvůli označení "minimální trvanlivost" (v ČR odmítá cca 14% občanů). Přitom právě takové výrobky se nekazí tak rychle, mají delší životnost, a i po uplynutí lhůty se mohou (viditelně označené) prodávat v obchodech, a tedy konzumovat. Na rozdíl od termínu "spotřebujte do".
Zůstává bohužel otázka, proč Ministerstvo zemědělství kromě chvályhodných dotací na provozování ČFPB netlačí na rozšíření povinnosti supermarketů nabízet potravinovým bankám i vyhazovaný sortiment s "minimální trvanlivostí" a proč nezprostí od DPH zakoupené dary (potraviny a drogerii) pro potravinové banky. Navíc by v této věci velmi pomohlo, kdyby si každá obec usilující o skutečnou pomoc svým spoluobčanům zřídila vlastní "potravinovou schránku", kam by provozovatelé obchodů a restaurací "odkládali" svůj neprodejný sortiment a nevnucovali ho "napáleným" zákazníkům.

Zachraň jídlo!!

 


Tomáš Jirsa (ODS) je ekologický nadšenec, který své zelené zkušenosti získané během studijního pobytu v zemi s nejekologičtější energetikou na světě .........

.... chtěl přenést do Čech. Po jeho zakotvení v Hluboké nad Vltavou hodlal pod schwarzenberským zámkem vybudovat "nové Dánsko", ale místo toho zde se svým dlouhým pánem vybudovali vše možné i nemožné (Francie, Rakousko, Švýcarsko), jen ne to Dánsko.

Dnes tento smutný sluha mnoha pánů trollí své ekologické vize např. na serveru iUhlí.cz, podporujícím anti-ekologické myšlenky. Tak buď se v tom Dánsku blbě učil, nebo význam ekologie chápe podobně jako jeho přátelé z fosilního průmyslu.

Žádné komentáře:

Okomentovat