HK

HK

čtvrtek 19. listopadu 2020

Pojďme dál - LISTOPADOVÁ VÝZVA (JE Dukovany)

 Již zítra 20. listopadu se má ve Sněmovně projednávat tzv. nízkouhlíkový zákon, resp. příprava dostavby Jaderné elektrárny Dukovany. Klíčový tendr za zhruba 160 miliard korun má investor projektu - společnost ČEZ, konkrétně její dceřiná firma EDU II - vypsat na konci letošního roku. Vnitro a tajné služby ale již dlouhodobě varují před firmami z Ruska a Číny, od kterých hrozí potencionální vydíratelnost Česka. Jejich tuzemské spojence napříč spektrem politických stran snad netřeba připomínat. Už jen zadávací dokumentace na tendr ke stavbě nových bloků JE Dukovany dostatečně nezohledňuje bezpečnostní zájmy státu.
Pokud můžete, pokuste se ještě dnes a zítra oslovit (nejen) své poslance. Nestihnete-li to do pátečního projednávání zákona, čeká poslance ještě třetí čtení. Takže psát můžete i po 20. listopadu 2020. Adresy poslanců dle regionů naleznete ZDE. Navíc se můžete připojit k nové výzvě POJĎME DÁL - LISTOPADOVÁ VÝZVA
 
 
VZOR TEXTU:

Vážená paní poslankyně / Vážený pane poslanče,

na pátek 20. listopadu 2020 byla svolána mimořádná schůze Poslanecké sněmovny. Projednávat se na ní bude tzv. “nízkouhlíkový zákon”. Důvodem zákona je samozřejmě výstavba dalšího bloku elektrárny Dukovany. Celá situace mne velmi znepokojuje a mám k ní několik otázek, můžete mi na ně odpovědět a především se zasadit za snížení velkých rizik, které v nich vidí více občanů ČR?

Proč se má Poslanecká sněmovna zákonem zbavovat svého vlivu na kontrolu této zakázky století za stovky miliard korun? Celé schvalování obrovské smlouvy na 30 a více let předává plně do rukou ministerstva. Proč tak rychle, proč bez jakéhokoliv dodatečného bezpečnostního mechanismu?

 Jak může energetickou bezpečnost zvýšit zákon, který úplně pomíjí rizika závislosti na totalitních režimech, která opakovaně zdůrazňuje BIS?

Proč se asi právě prokremelské strany KSČM a SPD zasazují o urychlení projednávání zákona přes mimořádnou schůzi?

Proč je v důvodové zprávě k zákonu psáno, že návrh nepředpokládá zvýšené korupční riziko? Jak je to možné u takto velké stavby, o kterou se zajímají i totalitní země v červené zóně na indexu korupce Transparency International? Když samotná ČR se pohybuje v oranžovém pásmu? Proč zákon nestanovuje žádná speciální opatření ve vztahu ke korupčním rizikům? Proč zpráva jen vágně uvádí, že “vše bude transparentní”?

 

Děkuji Vám za pozornost a děkuji, že budete věnovat vysokou pozornost zákonu a zakázce, která ovlivní životy a bezpečnost naši a dalších generací na desítky let dopředu.

 

S pozdravem

 

…….


 

Žádné komentáře:

Okomentovat