HK

HK

pátek 22. května 2015

Reakce na Jirsův (jak jinak než "pravdivý") názor z tohoto týdne

 

Reakce na Jirsův "názor", kterou dnes (směl) zveřejnil deník PRÁVO. Originál textu ZDE

**********

Jiří Koželouh
Divočina na Šumavě je příležitost, ne hrozba

Pan senátor Tomáš Jirsa píše o katastrofě pro Národní park Šumava. Tou je prý vládou schválená novela zákona o ochraně přírody. Hnutí DUHA pak text obviňuje z prosazování divočiny. Má pravdu a zároveň neřekl nic nového a překvapivého – divočinu prosazujeme už léta. Proč? To není žádné tajemství. Ale věda to naopak je. Podívejme se na zjištění nezávislých expertů.
Renomovaná britská konzultační firma EFTEC hodnotila dva různé směry vývoje národního parku. Prvním z nich bylo dát větší prostor developerům, výstavbě a kácení stromů. To loni navrhovala skupina senátorů kolem pana senátora Jirsy.
Podle studie EFTEC by případné přijetí senátního návrhu zákona poškodilo ekoturismus a jeho rozvoj a devalvovalo by hodnotu národního parku jako populární oblasti s divokou přírodou. Tím by byla oslabena klíčová ekonomická hodnota mimořádné turistické a rekreační oblasti. Novela by pomohla vytvořit pracovní místa spojená s velkými stavbami, například lanovkou, většinou však krátkodobá a určená pro pracovníky odjinud. Poslanci novelu zamítli.
Druhým hodnoceným směrem bylo naopak přijetí návrhu na rozšíření divočiny. Ten využije růstu poptávky po ekoturismu a zážitkové turistice, vytvoří nové ekonomické příležitosti díky rozvoji turistiky v rozšířených oblastech divoké přírody a v jejich okolí, avšak nepodkope ekologickou integritu národního parku. Zákon ministerstva životního prostředí k tomu směřuje, pokud ovšem poslanci opraví závažné nedostatky, které by umožnily zbytečné kácení a betonování.
Ekonomičtí experti EFTEC také upozorňují, že 81 procent turistů podporuje bezzásahovost na více než 30 procentech rozlohy národního parku, že 68 procentům respondentů se nelíbily vykácené holiny a 52 procentům respondentů nevadil pohled na mrtvé stromy.
Lidé na jihu Čech si význam parku uvědomují. V průzkumu agentury STEM se 77 procent obyvatel Jihočeského kraje domnívalo, že šumavský národní park je díky přílivu turistů pro místní obce ekonomickým přínosem. Pouze necelá čtvrtina Jihočechů považuje národní park za překážku volnému podnikání.

(zdroj: Hnutí DUHA)

Žádné komentáře:

Okomentovat