Ukázka:
"Za Zemana se
postavil i senátor ODS Tomáš Jirsa. Oficiálně kvůli tomu, že Schwarzenberg
prosazuje jiný postoj ke kůrovcové kalamitě než Zeman. Našli bychom jen málo
témat, u kterých je prezidentův názor tak málo důležitý, jako řešení problémů
na Šumavě, a tak je na místě hledat vysvětlení někde jinde. Například v tom, že
nejdůležitější politik jižních Čech Pavel Dlouhý, jemuž Jirsa dělá na komunální
kandidátce Hluboké nad Vltavou už řadu let fíkový list, se s oblibou chlubí
svými dobrými styky s Klausem (fotografie Dlouhého s prezidentem krášlí i
„kmotrovu“ domovskou restauraci Hubert)."
Plný text (Jakub Kalenský - Česká pozice 20.01.2013) ZDE, nebo níže.
Zemanův Dream Team: Komunisté,
klausovci, stín mafiána a zasloužilé umělkyně
Před druhým
kolem prezidentské volby se rozšiřuje tým podporující expremiéra. A je to
velice pestrá squadra.
Štáb Miloše Zemana přislíbil „skutečnou
bombu“, kterou se stala herečka Jiřina Bohdalová. O den později se
k podpoře Zemana přihlásila zpěvačka Helena Vondráčková. Vedle celebrit se
k Zemanovi dennodenně přihlašují i postavy politického života. Dohromady
tvoří pozoruhodnou směsici, která místy oživuje vzpomínky na kdysi dobře
fungující osu Miloš Zeman – Miroslav Šlouf – František Mrázek. Podívejme se
proto na sestavu mobilizovaných znýmých osobností podrobněji.Právě Zemanův věrný stín, někdejší komunistický funkcionář a šéfporadce z Úřadu vlády Miroslav Šlouf, dokázal expředsedu ČSSD propojit s nejrůznějšími postavami české politické, podnikatelské i kulturní scény. Právě za Šloufem pravidelně docházel do Strakovy akademie i kdysi nechvalně známý Mrázek (Šloufovi říkal Vodník) a jednu dobu si s ním telefonoval téměř denně. Jak přiznal Zemanův nejvěrnější spolupracovník, mafián mu předával informace z bankovních kruhů, které tehdejší kabinet vedený Zemanem ovlivňovaly třeba i při privatizaci Komerční banky nebo České spořitelny. Mrázek samozřejmě Šloufa na oplátku využíval pro získávání informací z nejvyšších vládních kruhů, jež mohl upotřebit při svých obchodech.
K Mrázkovi svého času docházela i Zemanova nejnovější podporovatelka Vondráčková. „Znali jsme ho,“ řekl před sedmi lety Blesku její manžel Martin Michal a pochlubil se, že při poslední návštěvě od něj dostali „obrovskýho krocana“. Ve stejném vydání noviny psaly, že na Mrázkův „Zámeček“ pravidelně docházela i Bohdalová.
Komunisté Zemana milují
Při mapování vazeb se ovšem není třeba spoléhat jen na bulvár. Zemanova „bomba“ Bohdalová se už v roce 2008 nechala zvěčnit na oslavě Šloufových šedesátin. Tato party byla doslova nabitá podivuhodnými celebritami. Vedle známé herečky samozřejmě nechyběl dnešní prezidentský kandidát, řada exministrů Zemanovy vlády (Jan Kavan, Miroslav Grégr, Jan Fencl nebo Jaromír Schling), vlivný pražský podnikatel Václav Kočka, šéf Sazky Aleš Hušák nebo také Miroslav Štěpán, předlistopadový pražský tajemník KSČ – a dosud předseda stejnojmenné straničky. Ten se ostatně k podpoře Zemana tento týden hlasitě vyslovil.A nejde jen o komunisty kované, k Zemanovi se hrdě hlásí i komunisté dnešní. KSČM vyhlásila „Mlhovi“ (tak Mrázek přezdíval Zemanovi) plnou podporu, a poté se komunističtí senátoři chopili senátorů zběhlých z ČSSD do Zemanovy Strany práv občanů Vladimíra Drymla a Jaroslava Palase, aby zformovali společný senátorský klub.
Obraťme však pozornost do jiných vod. Pod zdánlivě opačným praporem, ale s velmi podobnou rétorikou se za Zemana (a hlavně proti Karlu Schwarzenbergovi) postavili i někteří členové ODS či stoupenci dosluhujícího prezidenta Václava Klause. Jeho syn Václav Klaus mladší na svém blogu vysvětlil důvody, proč prezidentem nemůže volit předsedu TOP 09 a v duchu nejlepších tradic KSČ učinil Schwarzenberga odpovědným za všechny možné i nemožné hříchy jeho rodičů. K jeho argumentaci se na sociálních sítích přihlásil třeba i europoslanec ODS Hynek Fajmon. Xenofobní příspěvky v posledních dnech zaplavují i EUportál, k jehož podpoře se prezident Klaus veřejně hlásí.
Nacionalistická argumentace podporující Zemana ostatně není cizí ani zákonodárcům ČSSD. Jaroslav Foldyna na svůj facebookový profil vyvěsil fotografii T. G. Masaryka se slovy „Myslíte, že jsem budoval republiku, zrušil šlechtické tituly, vymanil Vás z rukou Rakušánků, abyste to v prezidentských volbách zase podělali?“
"Když Klaus, tak my taky!"
Logicky musí s podporou Zemanovi přispěchat i Klausovi věrní občanští demokraté v čele s poslancem Borisem Šťastným. Ten strávil celý úterek vysvětlováním, proč je nezbytné postavit se proti Schwarzenbergovi na stranu bývalého premiéra (a po tomto náročném výkonu zašel nabrat síly ke středečnímu obědu s Tomášem Hrdličkou do „kmotrova“ oblíbeného podniku Le Patio). Podle informací ČESKÉ POZICE oroduje za volbu Zemana v pražské ODS i další Klausův oblíbenec Pavel Bém.
Za Zemana se
postavil i senátor ODS Tomáš Jirsa. Oficiálně kvůli tomu,
že Schwarzenberg prosazuje jiný postoj ke kůrovcové kalamitě než Zeman. Našli
bychom jen málo témat, u kterých je prezidentův názor tak málo důležitý, jako
řešení problémů na Šumavě, a tak je na místě hledat vysvětlení někde jinde.
Například v tom, že nejdůležitější politik jižních Čech Pavel Dlouhý,
jemuž Jirsa dělá na komunální kandidátce Hluboké nad Vltavou už řadu let fíkový
list, se s oblibou chlubí svými dobrými styky s Klausem (fotografie
Dlouhého s prezidentem krášlí i „kmotrovu“ domovskou restauraci Hubert).
Miloš Zeman
s Václavem Klausem si mohou gratulovat. Nejenže oživili nostalgické
vzpomínky velké části občanských i sociálních demokratů po opoziční smlouvě,
ale ještě minimálně na dva týdny sjednotili členy ODS i obou komunistických
stran. A k tomu všemu Zemanovi ochotně zapózují i zasloužilé umělkyně.
(autor textu
Jakub Kalenský)
Žádné komentáře:
Okomentovat