***********
Senátní představa národních parků? Lunaparky, developerské ráje a hospodářská krajina v područí obcí
Ve stínu nekonečných nářků nad odchodem dosluhujícího amerického prezidenta Obamy a strašení před nástupem éry Donalda Trumpa či neustálým omíláním průběhu záchranných akcí na zemětřesením postiženém italském hotelu, zanikaly více než skromné informace, z hlediska významu pro náš stát ovšem daleko důležitější. Tím bylo středeční (18. 1.) senátní projednání novely zákona o ochraně přírody a krajiny, schválené na půdě Poslanecké sněmovny PČR již v prosinci minulého roku ústavní většinou. Nejtěsnější, prostou většinou senátorských hlasů byla novela doplněna hrůzostrašnými pozměňujícími návrhy a vrácena zpět k projednání do Poslanecké sněmovny.
Senátor
a starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa (ODS, vlevo) a poslanec PČR,
bývalý jihočeský hejtman Jan Zahradník, prý expert ODS na životní
prostředí. Jedni z hlavních architektů šílených pozměňovacích návrhů k
novele zákona o ochraně přírody a krajiny. Odpůrci národních parků,
skálopevně přesvědčeni, že příroda si bez člověka neví rady. Zastánci
staré vize o poroučení větru a dešti. Foto z veřejného profilu na
Facebooku Jana Zahradníka.
Senátor a starosta Mladé Vožice Jaroslav Větrovský přednesl pozměňovací návrhy, jež mu „pod nos“ přistrčili známí parlamentní, krajští, obecní i duchovní komunitou osvíceni harcovníci, volající po zrušení instituce národních parků. Je otázkou, jak vážně pan senátor myslel svá slova o tom, že je pro něj Šumava „obrovskou srdeční záležitostí“, když v zápětí předloží pozměňovací návrhy, vedoucí k její likvidaci? Není účelem této glosy všechny vyjmenovávat, ale, stručně shrnuto, by tyto návrhy z národních parků vytvořily běžnou hospodářskou krajinu, kde je nutnost a povinnost ochrany nejcennější přírody a přirozených procesů stejně důležitá, jako uspokojování potřeb nadbytečného konzumu a bezohledné komerce, a o zásadních krocích správ národních parků by měly mít obce na jejich území rozhodovací a schvalovací pravomoci.
Loňský rok byl ve znamení 25. výročí vyhlášení Národního parku Šumava. Kladu si otázku: „Opravdu je co slavit?“. Snad jen formální vznik instituce jako takové. Vždyť po vyhlášení šumavského parku volal již slovutný profesor Julius Komárek v první polovině 20. století. Ve skutečnosti se ale Národní park Šumava nachází ve stádiu, jako by se o tom, zda ze Šumavy chceme národní park se vším, co tato prestižní instituce nejpřísnější ochrany přírody obnáší, teprve vedli debatu.
„Krásná“
letní procházka v ráji šumavské „mcdonaldovské“ turistiky na Lipně. Na
Lipně, tam to prostě „uměj“. Foto: Radek David, Šumavské noviny.
Doufám, že Poslanecká sněmovna dostojí svému prosincovému hlasování a vysloví se pro přijetí původní novely ZOPK bez senátních pozměňovacích návrhů, které by nás, ve vztahu k ochraně přírody, oprávněně přiřadily na seznam zemí třetího světa.
(zdroj: Šumavské noviny)
Žádné komentáře:
Okomentovat