sobota 2. prosince 2023

Premiér Fiala jako správný ódeesák lobboval v Dubaji za "jadernou renesanci"

 

Po mediálním podvodu o (ne)dohodě se zdravotníky, odletěl včera premiér Petr Fiala (ODS) na doposud největší klimatický summit COP28 (cca 97 tis. hostů, z toho 2500 fosilních lobbistů) do paradoxně fosilních Spojených arabských emirátů, kde společně s "reprezentanty" z dalších 21 zemí podpořil deklaraci na ztrojnásobení světových kapacit jaderných zařízení do roku 2050. Pořadatelská země navíc oznámila vznik soukromého fondu určeného na řešení v souvislosti se změnou klimatu, který je vybaven 30 miliardami dolarů. Kam všechny "vybrané" finanční prostředky ve skutečnosti přejdou, nikdo z přítomných s určitostí nepotvrdil. Petr Fiala i tak za Česko (za ČEZ) přislíbil 4 miliony dolarů, a to údajně do fondu na pomoc rozvojovým zemím v boji proti klimatické změně. Tak uvidíme, v jaké oblasti u nás tento "úplatek" zafunguje.
Ač hlavní agenda 28. summitu OSN se zaměřuje na hodnocení plnění závazků Pařížské dohody a na financování klimatických opatření v rozvojových zemích, tak v médiích prozatím nejvíce zarezonovaly právě signatářské země (22 z 197 zúčastněných), vyzývající akcionáře mezinárodních finančních institucí, jako je Světová banka, aby do svého financování zahrnuli právě jadernou energii. "Existují zákonná ustanovení, někdy i v některých mezinárodních úvěrových institucích, která jadernou energii vylučují. Myslím, že to je zcela zastaralé," prohlásil generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi. Od jaderné reality naprosto odtržený laik a manipulátor Petr Fiala (ODS) tak víceméně přiletěl do Dubaje hlavně podpořit silný jaderný lobbing - setkání s názvem Triple Nuclear Energy Declaration, kde se pokusil prosadit jádro jako čistý a bezpečný (?!?!) zdroj energie. Kromě jádra má tahle "zelená konference" nezávazných slibů uzavřít v odlehlých "pořadatelských" salóncích také obrovský byznys v oblastech ropy a plynu. A právě hlavně těžba ropy a zemního plynu tvoří hrubý domácí produkt země, jejíž ministr průmyslu a zároveň předseda COP28 Sultán Džábir je proti omezování těžby fosilních paliv, kterou provozuje jeho (státní) společnost ADNOC, osmá největší těžařská firma na světě. 
Českou "expertní delegaci" reprezentuje přes 20 členů a kromě premiéra doletěli do Dubaje i ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) či vládní zmocněnec pro mezinárodní vyjednávání v oblasti biodiverzity Ladislav Miko, 1. místopředseda Liberálně ekologické strany
Tématu COP28 se včera věnovala i 90' ČT24 s Danielem Stachem - DOPORUČUJI
 
 
 
Doposud největší ročník začal 30. listopadu a potrvá do 12. prosince

COP28 přišel s novým receptem: uspořádejte klimatickou konferenci v ropném státě, do jejího čela posaďte šéfa ropné korporace, udělejte z fosilních lobbistů jednu z největších delegací a doveďte vyjednávání na pokraj selhání. Nastavíte očekávání tak nízká, že když se po třiceti letech konečně začne diskutovat o fosilních palivech, svět vám v euforii z toho, že jste došli aspoň k nějakým závěrům, promine i to, že jsou příliš slabé, plné děr a zadních vrátek a že nechávají zranitelné země napospas osudu, který jim globální sever připravil.

A zavolejte také o drobáky lobbistům z ČEZu, které tady zastoupí jejich mluvčí Petr Fiala. Myslím že teď dělá ňákého premiéra či co, v tej tramtárii u Temelína.
 

"Ale chci zdůraznit, že úspěch v dosažení našich širších klimatických cílů je fundamentálně závislý na jaderné energii", prohlásil na půdě fosilních králů premiér ČR Petr Fiala (ODS)


Jak dnes prohlásil Fialův kamarád Emmanuel Macron, tak jaderná energie je prý "nepostradatelným řešením" ve snaze omezit změnu klimatu. Jsem jen zvědav, kdy "v rámci záchrany klimatu" opět oslovíme jaderné Rusko a Čínu. Byznysu neporučíš a miliardáři mají stále málo miliard. 




Někdy si říkám, kdo je skutečným autorem Fialových výroků a kolik oligarchů jej ovládá.

Protože tak veliký mimoň snad ani být nemůže.


Pět možných scénářů lidstva do dalších let (zdroj: 90' ČT24 s Danielem Stachem).

Zuzana Harmáčková se zabývá výzkumem scénářů budoucího vývoje ve spolupráci s experty, politickými představiteli a zástupci veřejnosti. Zjišťuje, které faktory pomáhají budovat odolnost společnosti a přírody v situaci současných globálních změn. 


Žádné komentáře:

Okomentovat