pondělí 2. května 2022

Otevře se úložiště jaderného odpadu Janoch už v roce 2050?!!

Jako by nestačilo, že se ČEZ kvůli problémům s pojištěním svých šesti uhelných elektráren (plus teplárna Trmice) spojil s ropnými giganty, resp. s uskupením Oil Insurance Limited (OIL). A to ještě loni generální ředitel a předseda představenstva ČEZ  Daniel Beneš prohlašoval, že se ČEZ chce stát respektovanou firmou, která splňuje přísné enviromentální a sociální parametry. Naopak. Pojišťováním u podivné organizace OIL  se polostátní ČEZ dostal do společnosti nejšpinavějších světových korporací, které zoufale bojují o přežití svého fosilního byznysu. Další pochybnosti o této firmě "prozradil" minulý týden náměstek ministra průmyslu a obchodu pro jaderné zdroje Tomáš Ehler, že by se příprava úložiště jaderného odpadu mohla zrychlit tak, aby Česko vyhovělo požadavkům Evropské komise na zprovoznění úložiště do roku 2050. Přitom vlády doposud počítaly s tím, že půjde o rok 2065. To znamená, že by se měl urychlit výběr finální lokality, a to pravděpodobně bez ohledu na tamní obyvatele. Obce totiž mají postavení jenom účastníka řízení, který může dát své připomínky, ale ministerstvo na ně už nemusí brát zřetel. V některých řízeních, která budou ještě následovat, dokonce obce nemají postavení žádné, protože se jede ještě podle starého horního zákona. A že v této věci sehrála zásadní roli "stará dobrá" ODS, nemusím snad ani zdůrazňovat. Nakonec současná "ódeesácká" vláda Petra Fialy není jiná. Její rozhodnutí pokračovat v těžbě černého uhlí na Ostravsku tak zašláplo ukončení tamní těžby, plánované na léto 2022.
Která z vytipovaných lokalit (Březový potok na Klatovsku, Horka mezi Třebíčí a Velkým Meziříčím, Hrádek u Jihlavy, Janoch u Temelína) si nakonec vytáhne černýho / jadernýho Petra, neví prozatím dost možná ani Správa úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO), která pak převezme odpovědnost za ČEZ. S ohledem na našeho zástupce pracovní skupiny JANOCH Pavla Dlouhého (ODS) tipuji lokalitu u Temelína. Ale rád bych se mýlil.

 

Ministerstvo průmyslu hledá cesty, jak urychlit přípravu hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. Česko by tak mohlo vyhovět požadavkům navrhované evropské taxonomie, která počítá s jádrem jako čistým ale nejnákladnějším zdrojem. Hlubinné úložiště zatím nefunguje nikde na světě. Už příští rok by ho ale mělo spustit Finsko.



Žádné komentáře:

Okomentovat