středa 10. února 2021

Iniciativa Sníh (ČRo Radiožurnál / DOX, 09.02.2021)

Co si myslíte o politicích a dalších občanech, podněcujích k nedodržování opatření proti šíření epidemie koronaviru? Má v takto závažné pandemické situaci celosvětových rozměrů přednost občanská svoboda (Listina základních práv a svobod) před Zákonem o ochraně veřejného zdraví? Pochybuji. Osobně považuji všechny tyhle "hrdiny" obcházející a porušující vládní nařízení za sobecké šmejdy, kteří svým "vlastenectvím" ohrožují ostatní. Výstižně to už v 19. století shrnul britský filosof John Stuart Mill - "Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého."
 
Včera ČRo Radiožurnál odvysílal rozhovor s profesorem imunologie na Přírodovědecké fakultě UK Václavem Hořejším, členem "Iniciativy Sníh". Tu tvoří apolitický a nezávislý tým vědců (epidemiologové, virologové, demografové, imunologové, ... ) kolem česko-amerického biochemika Prof. RNDr. Zdeňka Hela, Ph.D., jejíž název je odvozen od jednoho ze zakladatelů moderní epidemiologie Johna Snowa, který se v polovině 19. století podílel na omezení přenosu cholery během jejího vypuknutí v Londýně. Iniciativa byla založena před třemi měsíci a za svůj cíl si dala vyvracet omyly a dezinformace, ukazovat příklady dobré praxe nebo připravovat vědecké podklady ke strategiím týkajícím se zvládání nemoci COVID-19 a viru SARS-CoV-2. Rovněž chce přispět k návratu důvěry v odborníky a poskytovat médiím i veřejnosti ověřené informace. Usiluje o vědecky poctivý přístup k řešení pandemie založený na lidské důstojnosti a hodlá pracovat na vytvoření vědeckého centra, které by se věnovalo mezinárodní ochraně veřejného zdraví v regionu střední Evropy.

Máte-li zájem, nalistujte oficiální stránky "Iniciativa Sníh", popř. nalaďte níže uvedený rozhovor s Prof. RNDr. Václavem Hořejším CSc.


 
Proč je mezi lidmi stále rozšířený názor, že si v pandemickém boji musíme vybírat mezi záchranou lidských životů a ekonomiky? Důsledná marginalizace viru v populaci totiž může být levnější a vést v konečném důsledku i ke svobodnějšímu životu jednotlivců. Vidět to můžeme již dnes, když si srovnáme aktuální život v České republice s některými asijskými zeměmi, které s covidem bojují tvrdě, úspěšně a přesto jejich ekonomika vykazuje meziročně lepší výkonnost, než ta česká. Jen pro srovnání, v Jižní Koreji zemřelo na covid 30 obyvatel z milionu a u nás je to aktuálně 1600 obyvatel z milionu. Počty nakažených jsou rovněž násobně nižší.  V této asijské zemi aktuálně platí přísná zacílená opatření, která jsou narozdíl od nás tvrdě vymáhána, přesto měli Korejci vloni pětinový pokles HDP ve srovnání s ČR ( 1 % ku českým 5 %) . 
(zdroj: Anticovid memes / Iniciativa Sníh)


Žádné komentáře:

Okomentovat