pondělí 21. března 2016

Mezinárodní den lesů a cinknutá Vltava



Dnešní Mezinárodní den lesů, který je letos věnovan vodě, obohatím ještě o dvě aktuální zprávy, týkající se naší nejdelší řeky.
Tou první je Krajským soudem v Brně potvrzení statisícových pokut pro státní podnik Povodí Vltavy (vs. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže) za podivné losovačky zakázek (vyšetřování stále pokračuje), kde vítěznou firmu mohl vybírat speciálně upravený dvourežimový program. Vzpomínáte třeba na vodní dílo Hněvkovice - Týn nad Vltavou, kde mj. figuroval také jeden ex-kouzelník z pozemkového úřadu, přes kterého se zrodil asi nejznámější jihočeský kmotr?
Druhá zpráva odkazuje na článek v Českobudějovickém deníku, přibližující "pozoruhodné projekty" v katastru obce Loučovice. Zde pro níže uvedený opis upozorňuji na kontroverzní záměr využít koryto řeky, jehož aktéři SODVL staví především na "předvolební" nezaměstnanosti. Pokud s tímto hazardem a víceméně bussiness-blbostí nesouhlasíte, můžete podepsat petici Kam se valí loučovické proudy.

Chraňte naší/vaší přírodu! Třeba i skrz tyhle nádherné pohlednice. 


Loučovice -  Po rozsáhlém komplexu závodů Vltavský mlýn a Svatý Prokop, který v Loučovicích zabíral obrovské plochy na břehu Vltavy a v minulosti skýtal práci stovkám lidí, není vidu.
Existenci dřívějšího obřího závodu připomíná pouze několik kamenných domů, které sloužily například jako administrativní budovy. Pro místní obyvatele se neuvěřitelné stalo skutečností. Prázdné pozemky na březích jsou po náročné demolici upravené a čekají na své nové využití.

Stejně tak Loučovické čeká vykročení novým směrem. Vedení obce nesedí nečinně s rukama v klíně. Ve spolupráci se sousední obcí Lipno nad Vltavou intenzivně připravuje a plánuje pozoruhodné projekty. Cíl je jednoznačný. Snížit nezaměstnanost v obci a zajistit její rozvoj.

„Jedním z důležitých projektů je projekt Divoká
voda Loučovice," řekl starosta Loučovic Jan Kubík. „Pracujeme na něm usilovně již několik let. Pro nás je stejně důležitý jako pro Horní Planou projekt lanovka Hraničník – Klápa. Nechali jsme zpracovat sociálně ekonomickou studii, která potvrdila, že projekt má smysl a naší obci by velmi pomohl."

Analytickou a koncepční studii Posouzení přínosů záměru vypracovala poradenská společnost KPMG.
„Z ní je zřejmé, že záměr využít koryto řeky může iniciovat vznik až 350 pracovních míst a příjmy do veřejných rozpočtů mohou vzrůst až o 205 milionů korun," doplnil Zdeněk Zídek, starosta Lipna nad Vltavou.
Jde o to, aby se obec Loučovice přeměnila z obce průmyslové na turistickou. A k tomu hodlá využít koryto divoké Vltavy v úseku od lipenské přehrady až po jez v Loučovicích, který přetíná řeku prakticky před obecním úřadem. K využití by tento úsek měl být už letos.

„Rovněž jsme nechali zpracovat biologické posouzení projektu," doplnil Jan Kubík. „Na jeho základě nám zpracovatel „malé EIA" (odborné posouzení vlivu na životní prostředí) doporučil tří až pětiletý zkušební provoz, během něhož se budou monitorovat ukazatele dopadu na životní prostředí. Tyto dva dokumenty v současnosti leží na krajském úřadě spolu se žádostí o mimořádnou manipulaci s vodou."
Ovšem tento úsek Vltavy nebude pro každého, kdo si vzpomene, že si korytem zkusí sjet na raftu. „Rekreační a sportovní splouvání úseku bude organizované," zdůraznil Jan Kubík. „To znamená, že za každou loď a každého pasažéra bude někdo zodpovědný. Splouvání se bude odehrávat pod dohledem certifikovaných průvodců podobně, jako to funguje i v zahraničí. Za předpokládaného průtoku 15 kubíků za sekundu a pouze šest hodin denně."

První vodáci by měli peřeje Vltavy pod přehradou splouvat už v létě.
Divoká voda je jen jedním z chystaných projektů. V plánu mají Loučovičtí také novou sjezdovku, vybudování singl trekových tratí pro cyklisty a další.

(zdroj: Českobudějovický deník)



Členové petičního výboru MVDr.Jaromír Bláha a Prof. RNDr. Pavel Kindlmann předali dnes ráno v Poslanecké sněmovně krabici plnou petičních archů Petice za dobrý zákon o Národním parku Šumava. Už 57 746 lidí totiž spolu s vědci požaduje ochranu jedinečné šumavské přírody a stop developerům, těžařům i pozemkovým spekulantům.
Poslanci by měli zákon upravit tak, aby žádný další ministr či ředitel parku nemohl v budoucnu nechat vzácné přírodní bohatství zničit. Pro Národní park Šumava to znamená ponechat polovinu jeho území přírodě a turistům a druhou pro šetrné hospodaření místních lidí. (zdroj: Hnutí DUHA)


Žádné komentáře:

Okomentovat