neděle 14. února 2016

Postoj České pirátské strany k vlně uprchlíků



Když jsem před dvěma lety začal po Hluboké sbírat podpisy pod petici, která mi s potřebných počtem platných signatářů umožnila kandidovat v komunálních volbách, často od oslovených spoluobčanů přícházely obavy, zda náhodou nechci kandidovat za "ty trapný Piráty". Dnes ale tihle "mladí loupežníci", na rozdíl od protřelých lumpů, proplouvajících politickými fekáliemi snad už od devadesátých let, přicházejí s asi nejpřijatelnějším postojem k uprchlické vlně, jaký jsem doposud v naší nahnědlé kotlině zaregistroval. Mimochodem, je velice zajímavé, že až na populistické ódeesáky se žádná s hlubockých stran a hnutí k této otázce zatím veřejně nevyjádřily - pravděpodobně fungují jen ve volebních termínech. Tímto si dovoluji tento postoj České pirátské strany sdílet níže.

*********  


Piráti prosazují racionální přístup k uprchlíkům jak na Evropské úrovni, tak v České republice. Vlna uprchlíků ukázala, že evropská pravidla vyžadují změnu - Dublinský systém nefunguje. Piráti nepovažují za řešení kvóty, ale apelují na evropskou solidaritu s přetíženými státy a na společný evropský postup. Extrémní požadavky, jako potápění lodí uprchlíků na jedné straně a přijímání všech imigrantů na straně druhé, nejsou řešením současné situace. Souhlasíme se zavedením jednotného azylového řízení, kde by členské státy vymezily preferované skupiny migrantů a migranti preferované cílové země. Uprchlík musí mít zaručeno přijetí, ale nikoliv do konkrétního státu. Pro ujasnění uvádíme, že se toto stanovisko týká válečných uprchlíků, kteří se bojí o život a rodinu a politických uprchlíků, pronásledovaných pro své názory. Pokud to není výslovně uvedeno, netýká se ekonomických migrantů, kteří se o život bát nemusí, ale chtějí pouze lepší životní úroveň. U ekonomických migrantů nevidíme za současné situace důvod měnit stávající zákony.

K řešení přispívá pomoc jednotlivých lidí, spolků a charit. Nesouhlasíme s tím, aby byl příliv uprchlíků zneužíván k politickým účelům a šíření strachu, morální paniky a nejistoty ve společnosti. Oceňujeme a vážíme si racionálního přístupu politiků k migrační otázce založený na faktech, o který usilujeme i my: Ti, kteří za lepším životem vyrazili do Evropské unie, se koncentrují jednak v členských státech, kde překročili hranice Evropské unie, jednak v bohatých státech, jako jsou například Švédsko nebo Německo, kam se jim podařilo utéct. Tento nápor však nezvládá ani jedna skupina států. Z hraničních států jsou přehlceny zejména Itálie, Řecko, Maďarsko, kde si uprchlíci musí, jakožto v první zemi kontaktu, podat žádost, a kde by v případě úspěšného vyřízení žádosti museli zůstat. Migranti chtějí získat azyl v bohatších zemích, proto se do tam snaží dostat bez ohledu na pravidla, mj. i přes území České republiky, která si dobrovolně stanovila, že přijme 1 500 uprchlíků. Tento počet není nijak závratný - naši Evropští sousedé potřebují pomoc.

(více se dočtete ZDE - doporučuji)

Žádné komentáře:

Okomentovat