HK

HK

čtvrtek 3. prosince 2015

Razie kvůli soláru v Ševětíně. Policie se zajímá o manažery firem včetně ČEZ (Lidovky.cz)




Říjnová akce, kde v dále uvedeném článku figuruje i "nedotknutelný" ódeesák a místostarosta Hluboké n. Vlt. Ing. Pavel Dlouhý (pro někoho kníže, pro jiného **č*) má dnes pokračování v podobě razie u lidí spojovaných právě s byznysem kolem fotovoltaické elektrárny v Ševětíně.
Více v opisu níže, či přímo ZDE na linku Lidovky.cz

Vyměním Lišov za Hlubokou. Zn: Vidím to modře


***********
Razie kvůli soláru v Ševětíně. Policie se zajímá o manažery firem včetně ČEZ

Protimafiánská policie spustila razii u lidí spojovaných s byznysem kolem fotovoltaické elektrárny v Ševětíně. Podle informací serveru Lidovky.cz se detektivové zaměřili na manažery firem Mapro a IES Recycling.
Policejní akci neoficiálně potvrdily zdroje z ČEZ. Detektivové se údajně zajímají i o dva vysoce postavené manažery z dceřinné společnosti polostátního energetického gigantu ČEZ Obnovitelné zdroje.
„Provádíme standardní úkony běžícího trestního řízení, nejde o žádné zadržování osob. Blíže se vyjadřovat nebudeme,“ uvedl pro Lidovky.cz mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták. Informaci potvrdila i samotná společnost.
„Dopoledne navštívili příslušníci policie sídla dvou našich dceřiných firem a požádali o součinnost a podklady týkajících se fotovoltaických elektráren. Již v minulosti jsme veškeré požadované podklady k fotovoltaickým elektrárnám policii poskytovali a jsme nadále připraveni poskytnout součinnost při dalším vyšetřování,“ napsal serveru Lidovky.cz mluvčí ČEZu Ladislav Kříž. Policie podle něj neodvedla nikoho ze současných manažerů elektrárenské společnosti ani manažerů dotčených dceřinných firem.
Recepční firmy IES na dotaz serveru Lidovky.cz odpověděla, že ve společnosti není nikdo z vedení a zavěsila.
Sluneční elektrárna Ševětín přitahovala pozornost už před šesti lety, v době, kdy ještě nestála. Bylo jasné, že půjde o jeden z největších solárních projektů v Česku. Park s panely si nechala vystavět na klíč polostátní firma ČEZ a zaplatila za něj bezmála tři miliardy korun.
O projektu u jihočeské obce Ševětín se v roce 2010 s nadsázkou mluvilo jako o solárním Temelínu. S výkonem téměř 30 MW byl tehdy českou jedničkou, jeho panely se rozložily na ploše šedesáti hektarů.
Stavbu Ševětína zastřešovalo několik firem. Společnost ČEZ si projekt na konci roku 2009 koupila od společnosti Gentley. Kupní cena se pohybovala kolem 2,8 miliardy korun. Areál je v provozu od prosince 2010.

Souvislost s kauzou Vidkun?
O solární elektrárně Ševětín se mluvilo v souvislosti s operací Vidkun v Olomouci. Kriminalisté během zátahu hledali u bývalého ministra vnitra Ivane Langera důkazy o tunelování ČEZu. Navedl je k tomu jeden z nahraných rozhovorů mezi Langerovým přítelem, obviněným podnikatekem Ivanem Kyselým a dalším obviněným, náměstskem olomoucké krajské policie Karlem Kadlecem.
“Podezřelý Ivan Kyselý podrobně informuje podezřelého Karla Kadlece o problému se zakázkou pro společnost ČEZ, kterou realizovali společně s Ivanem Langerem. (...) Podezřelý Ivan Kyselý na této schůzce popisuje, jak zakázka probíhala, přičemž vysvětluje, že cena byla navýšena o 80 mil. korun za takzvané vícepráce. Dále Ivan Kyselý popisuje, že za navýšením ceny stál Ivan Langer a jeho právní kancelář a Langerovi již tehdy říkal, aby to nedělali, že to bude ‘průser’,” citoval server Neovlivni.cz ze zaznamenaných odposlechů v příkazu k domovní prohlídce.

(zdroj: Lidovky.cz)

Žádné komentáře:

Okomentovat