úterý 21. července 2015

Svazek obcí Divoká voda Loučovice



Jak říká jedna šťastná soudružka z Hluboké:
"Napříč spekterem politických stran". 
Tak nějak vypadá společný boj s vysokou nezaměstnaností v Loučovicích u Lipna, zabalený do dobrovolného "Svazku obcí Divoká voda Loučovice".

Hrají: Jan Kubík (ANO) + Tomáš Jirsa (ODS) + Jiří Zimola (ČSSD),  dále Rudolf Greschner (KSČM) a kdesi v záloze Zdeněk Zbytek (SPO). Jo a vlastně ještě ten náš/váš občan, úředně vedený jako prezident ČR.

Celý článek si přečtete ZDE, nebo v přepisu níže. 




Příroda versus vodáci. Loučovice chtějí těžit z peřejí pod Lipnem
21. července 2015  9:17, Autor: Martin Beneš

Už příští rok by svazek obcí Divoká voda Loučovice rád viděl rafty na Vltavě pod Lipenskou přehradou. Proti projektu jsou ale rybáři i CHKO Blanský les. V chráněném území, kudy by měla takřka denně proudit malá povodeň, totiž žijí a úspěšně se množí ohrožené druhy. Nesouhlasí ani ČEZ jako provozovatel vodní elektrárny.
   

Až 200 nových pracovních míst, příjmy v řádech desítek milionů. A to vše v oblasti, která se potýká s vysokou nezaměstnaností. Projekt Divoká voda Loučovice na papíře vypadá krásně.
    A teď druhý pohled: „Jsou tam nálezy raka, vranky a dalších chráněných druhů. Skorec si tam staví nad hladinou hnízda. To vše by voda spláchla,“ říká Libor Weiter z CHKO Blanský les.
    Lipenská přehrada totiž má podle projektu upouštět 15 kubíků vody za sekundu místo současných 1,5 kubíku. V korytě Vltavy se ve čtyřkilometrovém úseku do Loučovic mají denně prohánět raftaři, kajakáři a další vyznavači adrenalinu na vodě. Následné Čertovy proudy by vodáci vynechali, protože tam Vltava protéká přírodní rezervací, a nasedali by pod nimi a pluli k vodní nádrži Lipno II u Vyššího Brodu.
    Svazek obcí Divoká voda Loučovice, jemuž předsedá starosta Loučovic Jan Kubík, chce projekt rozjet už příští sezonu. Již podal na kraj podnět k provedení změny manipulačního řádu na Lipenské přehradě.
    „Měli jsme první sezení na kraji. Musíme ještě doplnit studii ohledně dopadů na životní prostředí. Další setkání máme v září,“ avizoval Kubík. „Byli bychom rádi, kdyby se vše stihlo do příští sezony,“ dodal.
    Desetinásobný průtok přírodu zdevastuje, varují odborníci
    Kladný posudek na vlivy na životní prostředí bude složité získat. Čertovy proudy, jak se jednomu z úseků Vltavy říká, jsou národní přírodní rezervací, žije tu celá řada chráněných živočichů. Vodáci by přes ně nejezdili, ale voda by tudy samozřejmě tekla.
    „V řece žijí chránění živočichové. Skorec si tam staví nad hladinou hnízda. To vše by voda spláchla,“ zdůraznil Weiter z CHKO Blanský les. „Z biologického hlediska je to škodlivé. Biotop na takový průtok není stavěný,“ zdůraznil.

    S návrhem nesouhlasí ani rybáři. Revír považují za unikátní.

    „Český rybářský svaz je zásadně proti změně současného manipulačního řádu. Navyšování průtoku má negativní vliv nejen na ryby, ale na všechny složky vodního ekosystému od bezobratlých až po vodní rostliny,“ napsal rybářský svaz ve stanovisku pro krajský úřad, které má MF DNES k dispozici.
    Podle něj bývá pro biotop škodlivá změna průtoku v řádech 100 až 200 procent. V tomto případě se ovšem jedná o tisíc procent. A opakovaně. V místech navíc žije pstruh obecný, který se zde úspěšně množí. Takových míst je v Česku již málo.
    Odmítavě se ke změně manipulačního řádu staví i ČEZ, který provozuje vodní elektrárny Lipno I a II. Upouštění vody pro lodě by totiž znamenalo, že by společnost tratila na výrobě elektřiny.
    „Z důvodu jalového odpouštění vody pro raftový sport přes původní koryto řeky by došlo ke snížení výroby elektrárny Lipno o zhruba devět tisíc MWh. Vzhledem k omezeným možnostem Česka ve srovnání s jinými státy EU se jedná o nenahraditelnou ztrátu potenciálu obnovitelného zdroje s přímými dopady na životní prostředí,“ konstatoval ředitel Vodních elektráren ČEZ Petr Maralík.
    Devět tisíc MWh přitom představuje roční pokrytí spotřeby více než tří tisíc domácností. Při aktuálních cenách by tak elektrárně vznikla škoda přes 43 milionů korun. Tuto ztrátu by pak ČEZ zřejmě vymáhal po kraji, který o manipulačním řádu rozhoduje.
  
 Pět set vodáků denně

    Projekt Divoká voda Loučovice stojí na studii, kterou v roce 2013 vypracovala soukromá Vysoká škola hotelová v Praze. Velká voda se podle ní má korytem valit během sezony šest dní v týdnu od 10 do 16 hodin a mimo sezonu v květnu a září od pátku do neděle.
    Ze 300 tisíc vodáků, kteří na Vltavou ročně jezdí, by jich řeku pod přehradou prý mohlo splouvat tak 50 až 60 tisíc. „Na vodě by se pohybovalo během sezony zhruba 500 lidí denně. Tyto počty by vyvolaly potřebu zhruba tisíc nových lůžek v ubytovacích zařízeních, což je desetinásobek současného stavu ubytovacích kapacit v obci,“ píše se ve studii.
    V Loučovicích a v okolí by navíc mělo vzniknout až 200 pracovních míst. Podle studie má projekt přinést až 250 milionů korun ročně. Počítá se s vybudováním vodáckého centra s recepcí, informačním centrem, restaurací, sociálním zařízením a obchodem s vodáckým vybavením a kempem.
    Hejtman Jiří Zimola projekt podporuje. Prezentoval ho i prezidentu Miloši Zemanovi při jeho červnové návštěvě kraje. Ten byl také pro.
    „Každý projekt, který pomůže najít lidem práci, je dobrý a stojí za to ho podporovat,“ uvedl dříve hejtman. „Splavnění Vltavy v tomto neokoukaném a atraktivním úseku má rovněž pomoci propojit tuto lokalitu s Lipnem nad Vltavou, kde se turistickému ruchu trvale daří. Tak proč pracovní příležitosti, které se na něj vážou, nepřenést i dále po toku řeky,“ dodal Zimola.
     
Autor: Martin Beneš

Žádné komentáře:

Okomentovat